Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Stół Bitewny




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Wt mar 06, 2018 15:14 
Offline
Przodownik pracy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 12:03
Posty: 1968
Myślę, że śmiało można grać Wojnację w klimatach mordheimowych - tym bardziej, że i tak głównie takimi makietami dysponujecie, z tego, co mi wiadomo. Ja porobiłem trochę bardziej neutralnych, zamkowych, ale też staram się by przewodził im względnie ponury klimat.

Strasznie mi się podoba, że w Wojnacji pole gry jest tak nieduże. Przygotowanie jakiegoś nowego kafelka to jest kwestia nawet jednego dnia. Można zrobić kawałek z drogą, kawałek z plamami krwi po większej bitwie, itd. Potem wrzucić to w szafę jeden na drugim - bardzo wygodne. Można nawet zaszaleć i zrobić fragment potężnego mostu, zastawionego beczkami i rozbitym wozem, jako całe pole bitwy. Nie muszę mówić, że wystarczy zgrać ze sobą takie kafelki i w razie potrzeby man kann złożyć większe pole gry na większą liczbę grających.

Głównie grywam w 40-tkę ale coraz skuteczniej zaczyna mnie zniechęcać w tym systemie rosnąca infantylność pola bitwy. Ostatnimi laty modele porobiły się tak duże a oddziały tak liczne, że i tak nie zmieszczą się za murkiem / na schodach / pomiędzy drzewami. W tej edycji poznikały jeszcze dodatkowe aspekty - niekorzystny wpływ trudnego terenu na ruch, zlikwidowanie niebezpiecznego terenu, osłabienie cover'a do stopnia, że tylko nielicznym opłaca się kitrać. Tak więc tereny pełnią głównie rolę klocka do obejścia, a wiecie, jakim zapalonym makieciarzem jestem ;)

W Wojnacji, wydaje mi się, że to wszystko wraca. Można porobić przejścia tak wąskie, że zmieści się tylko jeden model i będzie to grywalne. Można zrobić podest dla łucznika i wymusić na przeciwniku by zrobił kilkanaście centymetrów po schodkach. Czekam na grę wprowadzającą, nadzieje są duże ;)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: Wt mar 06, 2018 15:14 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Wt mar 06, 2018 22:49 
Offline
Pan Maruda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 16:41
Posty: 1969
Obszar gry na wielkim moscie to najlepszy pomysl jaki slyszalem od dawien dawna. :O ja pragne, mocno.

Mały obszar gry to naprawde ogromna zaleta - wiecej makiet niz jestem naraz sensownie wystawic miesci sie w pudelku po butach (trampkach, damskich - to naprawde male pudelko), mata tez praktycznie nie zajmuje miejsca. Mieszkajac w kawalerce to jeden z wiekszych plusow jaki mozna sobie wyobrazic. I wbrew pozorom obszar wcale nie jest jakis "ograniczony" czy specjalnie ciasny.

Jedna rzecz akurat nie podoba mi sie w tej grze - obsluga roznicy w wysokosci terenu. Jesli jeden model stoi wyzej a drugi nizej to obie strony maja minusy. Nie dziala High Ground i taktyka Obi Wana Kenobiego. Druga rzecz - wspinaczka kosztuje punkty kondycji, ktorych zwykle jest na tyle mało że chyba lepiej zostawić je na coś innego (zwlaszcza ze jest milijon rzeczy na ktore mozna je wydac)

Mnie naszla dzisiaj jeszcze jedna refleksja na temat Wojnacji - mozliwosci taktyczne kazdej jednostki. W takim 40k oddzial 10 taktycznych ma tak naprawde 3 mozliwosci - 1: podbiec 2: podejsc i strzelic 3: stac w miejscu i strzelac. W sumie podobnie jest w mordheim. W Wojnacji system punktow akcji, kondycji i specjalnych umiejetnosci sprawia ze czesto nawet taki zwyklas ma calkiem sporo opcji realizacji swojej tury. Podejsc? Moze podejsc i odpalic umiejetnosc? Odpoczac, zeby odzyskac punkt kondycji? Strzelic normalnie i przeladowac czy moze strzelic z pierdolnieciem ale przeladowac dopiero w nastepnej turze?

Chodzi mi o to ze jednostka sama w sobie jest bardziej "wartosciowa" niz czesto caly oddzial w innych grach, pomimo bycia jedną małą figurką a nie 10cioma wypasionymi.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Śr mar 07, 2018 00:15 
Offline
Przodownik pracy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 12:03
Posty: 1968
Adasko napisał(a):
Obszar gry na wielkim moscie to najlepszy pomysl jaki slyszalem od dawien dawna. :O ja pragne, mocno.


Ok, zrobię ;)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Pt mar 09, 2018 23:47 
Offline
Przodownik pracy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 12:03
Posty: 1968
Przeczytałem zasady. Szczerze powiem: niełatwa lektura.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So mar 10, 2018 00:16 
Offline
Pan Maruda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 16:41
Posty: 1969
No to fakt że podręcznik jest chwilami dość chaotyczny i zdecydowanie trudniej znaleźć w nim konkretne rzeczy (w porownaniu z 10x wiekszymi rulbukami-klocami do 40k czy warmachine). Z drugiej strony co zrobić, jak to w pełni niekomercyjna robota - i tak duży szacun dla autorów że prowadzą temat już przez chyba 7 czy 8 lat i doprowadzili całość do obecnego stanu.
Mi by sie nie chcialo, na pewno.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So mar 17, 2018 07:27 
Offline
Pan Maruda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 16:41
Posty: 1969
I jak Wrzesnia przyjela Wojnacje?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So mar 17, 2018 09:02 
Offline
Jedyny Czarny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 12:32
Posty: 2458
Astem i Sławek raczej dobrze, Młody średnio. zagraliśmy dwie bitwy: gobliny wynalazcy Astema przeciwko elfom Sławka oraz moje wioskowe gobliny przeciwko nieumarłym Pawła. nie wiem dokładnie jak przebiegła bitwa chłopaków, poza tym, że Szymon zdecydowanie wygrał. u nas szkielety Pawła praktycznie wykosiły moje gobasy, choć nie bez strat własnych. okazało się, że żeby dobrze grać goblinami trzeba poświęcić rozpisce więcej niż pięć minut i niekoniecznie opłaca się brać koksów, bo kosztują dużo punktów, a PZ i tak mają z reguły 1 góra dwa, więc szybko schodzą. dlatego też chociaż miałem przewagę liczebną, to bardzo szybko została ona zniwelowana przez truposze z 3 PZ.

po raz kolejny bardzo pozytywnie oceniam Wojnację ze względu na jej kompaktowość. na jednym stole spokojnie upchnęliśmy dwa obszary do gry, a całość użytych makiet prawie że mieści się w kartonie po butach. co do minusów, to wczoraj bardzo dała nam się we znaki nieintuicyjność podręcznika, mieliśmy spory problem, żeby znaleźć dwie, czy trzy kwestie, które nas nurtowały, a to przecież tylko 30 stron. no i zdecydowanie trzeba przysiąść do robienia porządnych rozpisek, bo wydaje mi się, że wczoraj moja gra z Pawłem mocno traciła na tym, że byłem byle jak rozpisany. no i zdecydowanie trzeba ogarnąć scenariusze. deathmatch niby jest spoko na wprowadzenie do systemu, ale mnie nużyło momentami skupianie się jedynie na wybiciu przeciwnika. podobnie jak Frank tęsknię za routem :)

zdjęć nie będzie, bo nie miałem wczoraj czasu, żeby szukać aparatu. po Wojnacji graliśmy jeszcze w Summoner Wars i też było fajnie.

_________________
Przygoda i Rozrywka? Co za kapitalny pomysł! Musimy sprawić, by ta rzecz nie stała się zbyt cholernie popularna, albowiem cała hołota także będzie chciała w to grać! - JKW Książę Walii


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So mar 17, 2018 09:58 
Offline
Pan Maruda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 16:41
Posty: 1969
Czyzby gobliny vs szkielety cierpialy na ta sama przypadlosc co orki vs szkielety, tzn niski wspolczynnik walki uniemozliwiajacy przebicie sie przez wysoka obrone szkieletow?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So mar 17, 2018 11:32 
Offline
Przodownik pracy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 12:03
Posty: 1968
Z mojej perspektywy grało się całkiem przyjemnie. Jedynie co, to szukanie informacji w podręczniku jest wyjątkowo trudne. Zastanawialiśmy się, jak wpływa na grę "wyczerpanie". Sprawdzamy w spis treści, jest! Otwieramy na stronie, czytamy opis i ani słowa czym ów wyczerpanie jest. Jedynie to, kiedy jest. Dopiero, wertując strona po stronie, znaleźliśmy coś więcej w podrozdziale "stany". Mocno to nieczytelne było.

Sama gra jeszcze musi być kilka razy zagrana, rozpiski muszą być dopracowane i wtedy się zobaczy. Póki co jest, myślę, na plus.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So mar 17, 2018 11:56 
Offline
Jedyny Czarny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 12:32
Posty: 2458
tak jak mówisz Adamie współczynnik walki u goblinów kompletnie nie dawał rady z obroną szkieletów. z drugiej strony mocny pancerz niektórych gobasów pozwolił im uniknąć kilku ciosów. ale generalnie szkielety zamiatały jak chciały.

_________________
Przygoda i Rozrywka? Co za kapitalny pomysł! Musimy sprawić, by ta rzecz nie stała się zbyt cholernie popularna, albowiem cała hołota także będzie chciała w to grać! - JKW Książę Walii


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: So mar 17, 2018 11:56 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strona główna forum » Stół Bitewny


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL