Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Stół Bitewny




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: So cze 22, 2019 09:25 
Offline
Najfajniejszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 19:04
Posty: 654
W związku z wyjazdem do Skorzęcina miałem nareszcie szansę zmierzyć się z wychwalaną na forum Wojnacją i wyrobić sobie opinię o grze.

W pierwszej kolejności pragnę zaznaczyć, że jestem taktyczną, strategiczną i logiczną amebą, a w mojej głowie wesoło chlupocze ogórkowa, dlatego zupełnie nie uważam się za target dla takich gier - zastrzegam więc sobie prawo do popisania się gdzieniegdzie ignorancją lub całkowitym brakiem zrozumienia pewnych kwestii.

Zacznijmy od tego, czym Wojnacja mnie do siebie przekonała. Największym atutem dla niedzielnego stratega jest na pewno oparcie rozgrywki o karty. Dzięki obecności kart, które streszczają sposób działania jednostki, Damian mógł wyjaśnić nam zasady i wyruszyć z Antkiem by zdobywać serca plażowiczek. Ja i Sławek z łatwością dokończyliśmy partię bez nadzoru. W Mordheim grałem dwa lub trzy razy, ale i tak obecność kogoś kto dobrze zna zasady była całkowicie niezbędna. Wydaje mi się to dużą zaletą, bo dzięki temu mogę brać udział w potyczkach jako w miarę samodzielny gracz, podczas gdy w Mordheim na ogół wolałem po prostu obserwować jak ktoś inny ogarnia te wszystkie zasady :P

Z pewnością na plus wypada też naprzemienne aktywowanie jednostek. Poza oczywistym skróceniem czasu oczekiwania (duża zaleta dla milenialsów z maksymalnym czasem skupienia niższym niż 4 sekundy), dodaje też mały element strategiczny ustalania kolejności kart - ten spodobał mi się szczególnie dlatego, że to element planowania krótkofalowego, wymagający jedynie przewidywania kolejności kilku kart przeciwnika. Z tym sobie radzę. Największym zagrożeniem jest taka a taka jednostka, więc muszę zacząć miecznikami i spróbować ją zlikwidować zanim narobi szkód, potem mogę się przykleić do nich tą jednostką żeby zyskać ścianę tarcz zanim oblezą ją przeciwnicy, łucznik nie ma teraz nic do roboty więc zostawię go na koniec, może ktoś się wystawi na strzał. Podoba mi się.

Podoba mi się też, że rozpiska obejmuje jedynie dobór jednostek, bez wybierania uzbrojenia i czarów. Znacząco obniża to próg wejścia, więc na plus dla laika.

Spoko wypadał też system kondycji. Przerzucanie wyników redukuje nieco element losowości, który, odnoszę wrażenie, w takich grach potrafi niekiedy irytować. Daje też kilka fajnych opcji taktycznych, przykładowo odskok - tego co pamiętam dość droga akcja, ale potrafi wyciągnąć z tarapatów i pozwala pożyć jedną turę dłużej.

Nie jestem pewien, czy jestem fanem mniejszego formatu gry. Jasne, mała mata i małe makiety są zaletą gdy nie zawsze mamy miejsce by pograć, z drugiej strony przesuwanie figurki o 3 cm, podczas gdy sama podstawka ma około centymetra... No, błędy pomiaru mogą sięgać 50%. Dodatkowo brak standaryzowanych rozmiarów figurek i podkładek też trochę niepokoi, mam obawy, że niekiedy wielkość podstawki może zadecydować o powodzenia szarży albo utrudnić niepotrzebnie poruszanie się innym jednostkom - a może gadam głupoty? Rozumiem, że to fanowski system nastawiony na podejście "graj tym co masz pod ręką", więc nie czepiam się o to jakoś bardzo. Niemniej, standaryzacja to zawsze spoko rzecz.

Niepokoi mnie natomiast wątpliwy balans gry, o którym mówił Damian. Obawiałbym się sytuacji, w której przegrać można już na etapie wybierania frakcji. To byłoby frustrujące.

Podsumowując, Wojnacja wypada dla mnie bardzo na plus, głównie ze względu na fakt, że okazuje się litościwa dla casuali. Projekt jest imponująco przemyślany i spójny, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że to praca jednego człowieka. Nie zmienia to faktu, że zupełnie nie jestem targetem takich produkcji i Wojnacja raczej nie zmotywuje mnie do żadnej aktywności w stronę figurek. Z drugiej strony, jeśli już ktoś postawi makietę na stole, to dużo chętniej oddam się przygodnemu obcowaniu właśnie z nią, niż przykładowo z Mordheim.

_________________
"Soylent Green is other people."


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: So cze 22, 2019 09:25 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Pn cze 24, 2019 11:01 
Offline
Pan Maruda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 16:41
Posty: 1969
Cytuj:
przesuwanie figurki o 3 cm, podczas gdy sama podstawka ma około centymetra...

okrągłe podstawki mają zwykle 25-30mm. Ruch "o podstawkę" faktycznie jest czymś do czego ciężko się przyzwyczaić. A jaki potem jest szok jak po kilku grach w Wojnacje wracasz do czegos co uzywa cali w normalny sposób i rozwiiiiiiiijasz tę miarę żeby uzyskać te 12 cali (a nie cm). :D

Też jestem fanem standaryzacji podstawek, aczkolwiek coraz bardziej odchodzi się od tego (nawet w nie-fanowskich systemach).

Fajnie przeczytać takie szczegółowe wrażenia kogoś kto nie jest zapalonym bitewniakowcem, ale jednocześnie ma potężne pojęcie ogólnie o grach i mechanizmach ich działania. Myślę że to jedno z konkstruktywniejszych przemyśleń jakie można mieć w takim temacie.

Generalnie daleko nie masz, a z Frankiem gramy stosunkowo często, więc gdybyś był zainteresowany - numer do Ciebie mam, mogę pingnąć.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Pn cze 24, 2019 16:52 
Offline
Jedyny Czarny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 12:32
Posty: 2458
akurat w kwestii mierzenia odległości, to w Skorzęcinie mieliśmy to utrudnienie, że wziąłem tylko miarki calowe :oops:

a co do podstawek standaryzacja standaryzacją, ale należy pamiętać, że małe modele powinny mieć podstawki standardowe, a duże z definicji podstawki duże i to takie, na których się mieszczą.

_________________
Przygoda i Rozrywka? Co za kapitalny pomysł! Musimy sprawić, by ta rzecz nie stała się zbyt cholernie popularna, albowiem cała hołota także będzie chciała w to grać! - JKW Książę Walii


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Pn cze 24, 2019 19:36 
Offline
Najfajniejszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 19:04
Posty: 654
Damian napisał(a):
a co do podstawek standaryzacja standaryzacją, ale należy pamiętać, że małe modele powinny mieć podstawki standardowe, a duże z definicji podstawki duże i to takie, na których się mieszczą.


Doskonale to rozumiem. Miałem na myśli, że byłoby spoko, gdyby każda jednostka miała po prostu sprecyzowaną wielkość podstawki i modele byłyby dopasowywane do podstawki, nie odwrotnie. Ale bardzo możliwe, że przemawia przeze mnie zboczenie zawodowe (wizualizacja na usługach logiki, nigdy odwrotnie!). No i to chyba żaden joy killer, a najwyżej szczegół nie warty więcej uwagi niż kilka postów na forum.

Adasko napisał(a):
Fajnie przeczytać takie szczegółowe wrażenia kogoś kto nie jest zapalonym bitewniakowcem, ale jednocześnie ma potężne pojęcie ogólnie o grach i mechanizmach ich działania. Myślę że to jedno z konkstruktywniejszych przemyśleń jakie można mieć w takim temacie.


Awww, stop you... :D

Dziękuję za przemiłe przecenienie mojego intelektu, ale przesadzasz :)

_________________
"Soylent Green is other people."


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wojnacja
 Post Napisane: Pn lip 01, 2019 19:05 
Offline
Pan Maruda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 16:41
Posty: 1969
Żyjesz z gier i to rozkminianych od strony logiczno-zasadowej jako jedyny z nas. Kto ma mieć większe pojęcie?:)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: Pn lip 01, 2019 19:05 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strona główna forum » Stół Bitewny


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL