Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Stół Bitewny




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gangs Of Rome
 Post Napisane: N cze 16, 2019 15:21 
Offline
Śniący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 21:19
Posty: 388
Dziś odwiedziłem Warband i miałem przyjemność uczestniczyć w bitwie pokazowej Gangs of Rome. To mały (standard po 3 modele na stronę) skirmish rozgrywany na ulicach starożytnego Rzymu, wśród tłumu ludzi.

Gra operuje na miarkach calówkach i kostkach k6 z rzymskimi oznaczeniami (zwykłe też by się nadały, tylko do tego byśmy potrzebowali kostki kierunkowej). Oprócz tego kilka różnych żetonów, znaczników i kart (karty jednostek, karty wyposażenia...)

Tura składa się z dwóch faz, gdzie pierwsza to wymiana/dodanie uzbrojenia dla swoich wojowników (można co turę zmieniać im noszony przedmiot, który pozostaje ukryty dla przeciwnika aż do momentu aktywacji) oraz ruch tłumu (1-3 stoi w miejscu, 4-6 idzie o tyle cali, ile wypadło na kostce, w kierunku, w którym wskazuje V). Druga faza to już właściwa rozgrywka. Aktywacja odbywa się na zasadzie losowania kamieni z worka - w worku tyle kamieni ile jest wojowników, wyciągasz czarny kamień - aktywuje się gracz A, wyciągasz kamień biały to gracz B. Gracze używają kamienia aktywacji na dowolnej swojej jednostce. Oznacza to tyle, że niektóre tury są naprzemienne, w innych jeden z graczy może ruszyć się wszystkimi swoimi modelami, zanim drugi zdąży zareagować.

Aktywacja modelu to znów dwie części, które można niemal dowolnie mieszać. Strzał + bieg (ale nie bieg + strzał), szarża + atak, bieg + bieg, bieg + wejście w tłum...). Standardowy ruch jednostek to tyle, ile wynosi wartość ich punktów życia (około 6) - co oznacza, że im bardziej jednostka jest ranna, tym wolniej chodzi. Standardowy zasięg szarży to tyle ile wynosi ich atak (około 6)...

Testy wykonuje się na k6 - tyle kostek ile wynosi wartość statystyki. Chcesz zaatakować - kulaj 6 kostkami, chcesz się bronić - kulaj trzema. Porażka to 1-3, sukces to 4-6. Dotyczy praktycznie każdego testu.

W trakcie walki tłum może zareagować jeśli jest blisko - uciec albo zaszarżować na walczących. W tłum można się też wmieszać, wskoczyć do jednego tłumu i wyskoczyć z szarżą z zupełnie innego w następnej turze.

Te testy, rzuty, daleki zasięg biegu (12") sprawia, że gra jest dynamiczna, zawsze się coś dzieje, ale sprawia też, że na stole jest dużo losowości. Możesz kulać 6 kostkami i mieć jeden sukces (ja) albo kulnąć 6 i mieć 5 sukcesów (przeciwnik). Możesz też oczywiście wbić 4 ataki, które przeciwnik wybroni. Losowość wpada już na etapie składania bandy, bo (z tego co mówił prowadzący) do figurki dodawana jest losowa karta jednostki i 4 losowe karty wyposażenia. Więc do momentu aż przyjdzie kurier, to nie wiesz czym będziesz grać.

Gra ma też kilka fajnych smaczków i ten, który najbardziej mi się podobał to właśnie tłumy. Dają kilka fajnych możliwości i dobrze wyglądają na stole. Gangs of Rome jest szybkie, tanie do wejścia ( jeśli jest już jakaś baza to potrzebne są trzy figsy + karty) i przyjemne. Mechanika pozwala na skakanie po dachach, z dachów, szarżę przez beczki i stojące wozy i nie jest to obarczone 95% szansą na stratę jednostki. Wymiana wyposażania przed każdą turą też jest fajną rzeczą. Jeśli koncepcja bitwy się zmieniła w trakcie, wymieniamy wyposażenie/umiejętności/czary na danym wojowniku i nagle może zyskać zupełnie nową wartość na polu bitwy. Przykład: Kiedy mój gangster zabił przeciwnika i zabrał mu przedmiot, który miał złożyć przed posągiem, wymieniłem mu oszczepy na umiejętność odepchnięcia (wyjście z walki bez kar), dzięki czemu mógł bezpieczniej dotrzeć do celu nie będąc zatrzymywanym przez przeciwnika.

Czemu na świecie musi istnieć tyle fajnych bitewniaków?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: N cze 16, 2019 15:21 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Gangs Of Rome
 Post Napisane: Pn cze 17, 2019 05:05 
Offline
Jedyny Czarny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 12:32
Posty: 2458
za każdym razem kiedy jestem w Warbandzie blisterki Gangs of Rome przyciągają mój wzrok. starożytny Rzym to jeden z moich ulubionych setingów, a z tego co piszesz gra jest fajna i ciekawa. chętnie sam bym kiedyś spróbował. tylko z Twojej recenzji nie wychwyciłem czy tłum oznacza się figurkami czy żetonami? to zasadniczo zmienia próg wejścia w system. no i potrzebne by były zupełnie nowe makiety.

_________________
Przygoda i Rozrywka? Co za kapitalny pomysł! Musimy sprawić, by ta rzecz nie stała się zbyt cholernie popularna, albowiem cała hołota także będzie chciała w to grać! - JKW Książę Walii


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gangs Of Rome
 Post Napisane: Pn cze 17, 2019 22:03 
Offline
Śniący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 21:19
Posty: 388
Tłum to pięć figurek na okrągłej podstawce. Podczas gry takich tłumów było 4.

Obrazek

Wystarczy, że w miejscu grania jest coś takiego. Nie każdy gracz musi posiadać swój własny tłum.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gangs Of Rome
 Post Napisane: Wt cze 18, 2019 04:54 
Offline
Jedyny Czarny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 12:32
Posty: 2458
chyba że grasz u moich rodziców, wtedy już trzeba mieć swoje tłumy. coraz bardziej mnie ta gra interesuje, aż się chyba przejdę do warbanda trochę o nią rozpytać.

_________________
Przygoda i Rozrywka? Co za kapitalny pomysł! Musimy sprawić, by ta rzecz nie stała się zbyt cholernie popularna, albowiem cała hołota także będzie chciała w to grać! - JKW Książę Walii


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: Wt cze 18, 2019 04:54 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » Stół Bitewny


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL